Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Lennox Fabric Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Lennox’s scalloped arms create an interesting profile and give it a touch of art-deco flair. Outlined in welt cording, the sleek frame is balanced by plush boxed cushions and tapered wood legs. This transitional style is carefully upholstered on a durable frame to seat you comfortably for years to come.
Product Details
| Collection | Lennox |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 22.78 |
| Carton Weight | 87 lb |
| Product Weight | 87 lb |
Additional information
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 32 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lennox |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.