Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with modern comfort in a traditionally elegant package. The Alexander power reclining loveseat is traditional yet elevated. With luxurious rolled arm adorned with subtle nailhead trim, this loveseat has all the enduring style you need to make your living room stand out. Marrying tradition with technology, Alexander features Triple Power adjustability, a Zero Gravity recline, a power control with a USB-A and USB-C ports to charge your devices, and indulgent support from CloudLux and memory foam—luxury that feels like floating through the ages.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alexander |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 44.111 |
| Carton Weight | 245.000 lb |
| Product Weight | 245 lb |
| Type | Reclining Loveseats |
| Material | Leather |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 64 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Alexander |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.