Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Arlo Fabric Reclining Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy ample back support with the Arlo Reclining Loveseat, which features a distinctive pull-tufted, triple-divide back that bolsters your head, neck and lower back. Additional ergonomic features include rounded, pad-over track arms that take pressure off your forearms while offering a refined aesthetic. Using the handle on either of the arms, you can kick back and relax while sitting next to a loved one. The contoured seat is reinforced by our patented DualFlex Spring System™, which ensures a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Available in durable, cleanable high-performance fabrics, this loveseat is perfect for active families.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 51.04 |
| Carton Weight | 293 lb |
| Product Weight | 293 lb |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.