Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Arlo Fabric Reclining Loveseat with Console
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Whether you’re napping or watching the big game, the Arlo Reclining Loveseat with Console keeps you comfy and puts items like remotes and beverages close at hand. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Designed to enhance your well-being, Arlo has pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and comfortable feel. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as your sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms cushion your forearms—something you’ll really appreciate if you’re spending hours gaming or streaming movies. Control the recline using an easy-access handle on either of the arms. To make Arlo your own, choose from over 250 fabrics options, including cleanable and durable performance fabrics.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 64.65 |
| Carton Weight | 331 lb |
| Product Weight | 331 lb |
| Weight | 331 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.