Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Carson Fabric Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A unique wrap-around padded armrest on Carson’s large-scale rolled arm is highlighted with pleats and welt cording. Optional nailhead trim tightly spaced lines the exposed arm fronts for a fun, visual effect. Relax into Carson’s overstuffed seat and back cushions after a long day and feel the stress melt away.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Nailhead Trim, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Bronze (Z) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 54.00 |
| Carton Weight | 137 lb |
| Product Weight | 137 lb |
| Carton Volume | 54.000 |
| Carton Weight | 137.000 lb |
Additional information
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.