Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Rudy Fabric Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Effortlessly modern with inviting comfort, the Rudy sofa is all soft curves and thoughtful design. This piece features bold block legs available in three finish options. Upholstered in any fabric of your choice, including sustainable and high-performance options, the Rudy loveseat is there for you to make it your own. Bringing a classic elegance with a modern twist, this loveseat brings style to any space. A little bit classic, a little bit contemporary, all Rudy.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rudy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 56.824 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
| Dimensions | 38 × 68 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rudy |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.