Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Sky Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you make room for two on the Sky loveseat. Featuring recessed legs, a low, deep profile and wide, contemporary track arms, the Sky loveseat offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with removable, reversible seat and back cushions filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky loveseat to perfectly suit your home.
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 36.20 |
| Carton Weight | 143 lb |
| Product Weight | 143 lb |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.