Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Stella Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The perfect elegant piece to accentuate your home, the picturesque petite roll arms of the Stella loveseat invite you in. Take a seat atop removable and reversible cushions that are supported by our patented Blue Steel Spring system – backed by our lifetime guarantee. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, Stella is designed to last. The tight back and turned wood legs give this quaint loveseat a modern flair. And with two accent pillows in your choice of fabric, elevate your home with the chic style of Stella.
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Features | Non-Power, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 33.70 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 55 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.