Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Veda Fabric Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda loveseat. The petite, pleated roll arms, adorned with a simple nailhead trim, slope down onto stately legs, delivering timeless details and graceful curves that soften the room while adding an abundance of charm. Generous seat space, cushion fill choices, and the Blue Steel Spring at the heart of each seat ensure lasting comfort. And bring your room together with four accent pillows, orderable in your choice of fabric.
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 34.60 |
| Carton Weight | 114 lb |
| Product Weight | 114 lb |
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 60 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Veda |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.