Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Lottie Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Meet the new centerpiece to your living room, and your life. The Lottie sofa’s traditional style and regency flair make it eye-catching from any angle. With a softly sloping silhouette, deep track arms to cradle you and a traditional skirt, this loveseat brings luxury to any space. Built to last and upholstered in your choice of fabric, your family will love this piece for generations. Bring a bit more elegance to your everyday life, with the Lottie sofa.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Product Weight | 200 lb |
| Carton Volume | 60.420 |
| Carton Weight | 200.000 lb |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.