Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Ludwig Brown Drawer Chest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offering the quintessential mid-century modern profile with clean lines, chamfered edges, and tapered, splayed legs, this drawer chest is designed to coordinate with the different Ludwig beds in the collection. A warm, walnut finish adorns the Ludwig drawer chest, which offers five roomy drawers accented with round, brushed brass pulls. The upper drawer is felt-lined to keep contents protected and in place. Timeless design and high-quality construction ensure the Ludwig drawer chest can be enjoyed by future generations, while a smaller-size scale allows it to fit perfectly in any size bedroom.
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 20.999 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 52 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.