Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Laguna 8-Drawer Dresser
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random oak veneer | Yes |
|---|---|
| Individually framed drawers | Yes |
| Custom designed hardware in an aged bronze finish | Yes |
| Multistep blonde finish for a casual vibe | Yes |
| Sleek full round tapered legs | Yes |
| Eight drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawers have a felt-lined bottom, bottom drawers have a cedar veneer bottom, all others are veneer drawer bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 70.00″W X 19.00″D X 40.00″H |
| Weight | 200.62 lbs |
Additional information
| Weight | 200.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 70 × 40 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Drift |
| Style | Cottage |
| Collection | Laguna |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.