Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Athens Entertainment Base
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Athens entertainment center makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. With a 76” top, a double-door cabinet, and two adjustable shelves, the Athens entertainment center has all the storage you’ll need. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 25.333 |
| Carton Weight | 231.000 lb |
| Product Weight | 174 lb |
| Carton Volume | 35.816 |
| Carton Weight | 209.800 lb |
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 76 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.