Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Blanchard Fabric Ottoman
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The transitional design of the Blanchard Ottoman masters the mix of real style and real life. Pairs perfectly with the Blanchard Chair. The ample, cushioned top treats tired legs and feet. Or use it as extra seating when entertaining. A bold square, tapered block leg offers a modern touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Blanchard |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 8.440 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.