Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Carson Fabric Ottoman
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Flexsteel, Gray, Ottomans & Poufs
Description
Relax onto Carson’s overstuffed luxury cushion after a long day and feel the stress melt away. Pair the Carson ottoman with the Carson chair for the ultimate relaxation experience.
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 29 lb |
| Product Weight | 29 lb |
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.