Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
David Pecan Leather Ottoman
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David ottoman. Undeniably plush and grand in scale, David features a unique layered front rail, block wood legs and striking stitch details. Pair it with the matching chair or sectional for a completely coordinated look. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this ottoman is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 11.089 |
| Carton Weight | 45.000 lb |
| Product Weight | 45 lb |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.