Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Dawson Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete your Dawson collection with the Dawson ottoman, bringing modern comfort that is adaptable to any space. This ottoman has recessed legs, allowing it to perfectly blend into Dawson’s on-trend tight seat design. With a high-density top cushion that is easy to maintain and designed to last, this ottoman will be a staple in your living room for a lifetime.
Product Details
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.97 |
| Carton Weight | 36 lb |
| Product Weight | 36 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 34 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.