Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
1q00-10 Tyler Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Using just an armless chair, wedge, and ottoman you can create a sectional as small or large as your space allows with our Tyler collection! This laid back overscaled silhouette features a French seam and luxe throw pillows. Customize to your hearts content with our vast fabric selection.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 44″ (111.8 cm) 44INH |
|---|---|
| Depth | 44″ (111.8 cm) 44INH |
| Height | 20″ (50.8 cm) 20INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Del Mar |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 2.25”x2” wood, screw-in |
| Optional upgrades | Frame Coil |
| Dimensions | 44 × 44 × 20 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Del Mar |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.