Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Della Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Della’s tall bustle back, tall tapered leg, and rolled arm accented with an optional antique brass nailhead trim paired with its tilt back mechanism strike a balance of style and comfort perfect for your home. Matching ottoman also available.
Product Details
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 21″ (53.3 cm) 21INH |
| Height | 18″ (45.7 cm) 18INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Seats | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, non-reversible |
| Legs | 5.5” (front), 4″ (rear), screw-in, wood |
| Dimensions | 21 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.