Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Henry Caramel Leather Ottoman
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Elevate your home with the Henry ottoman. The perfect companion for the rest of the Henry collection, its bullnose top cushion contains CloudLux™ down alternative, and is upholstered in a rich, durable leather that can stand up to everyday use.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.875 |
| Carton Weight | 27.000 lb |
| Product Weight | 27 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Carton Volume | 8.169 |
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 30 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
| Features | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.