Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Jasper Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Jasper Ottoman is the ideal complement to your seating arrangement, offering both functionality and style. It is elevated by low, block legs and features a welt trim detail for a touch of elegance. This ottoman serves as a comfortable footrest, extra seating, or a convenient surface when paired with a tray, making it a versatile addition to your space.
Product Details
| Collection | Jasper |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.33 |
| Carton Weight | 46 lb |
| Product Weight | 46 lb |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Jasper |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.