Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Lloyd Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Discover the perfect blend of comfort and design sophistication with the Lloyd ottoman, where mid-century modern inspiration combines with timeless touches. Offering a place to rest tired legs or useful as additional seating for extra company, this ottoman features square tapered legs for an elevated architectural look. Pair it with the Lloyd sofa, loveseat or chair, in your choice of fabrics, to bring timeless style to any living space.
Product Details
| Collection | Lloyd |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.00 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Lloyd |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.