Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Lottie Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Lottie ottoman, the missing piece to your elegant living room. Perched atop a durable 5-layer wood frame, perched atop gorgeous square-tapered legs, this ottoman brings utility and style. Match the rest of your collection with your choice of fabric, including performance and sustainability options. Adorned with a small, welt detail, this ottoman is sure to complete your elevated living room. Bring a bit more elegance to your everyday life, with the Lottie ottoman.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Product Weight | 21 lb |
| Carton Volume | 6.781 |
| Carton Weight | 21.000 lb |
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.