Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Pouf Fabric Cocktail Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Prop up your feet or enjoy an extra spot to place books, magazines or remotes with the Pouf Ottoman. A cozy place to take a quick seat, this ottoman features a soft top cushion and recessed legs for a clean, contemporary design and a comfortable sit. Choose from more than 700 fabric options to create a look that complements your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Pouf |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 3.93 |
| Carton Weight | 29 lb |
| Product Weight | 29 lb |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 3.930 |
| Carton Weight | 29.000 lb |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 14 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.