Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Thomas Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience timeless appeal with a modern twist with the Thomas ottoman. Inspired by classic mid-century style and vintage Flexsteel designs, this ottoman features round tapered legs and a refined silhouette for a retro look with contemporary allure. Create the perfect style for your home with your choice of upholstery fabric. Pair this ottoman with the coordinating Thomas chair to bring casual sophistication and unmatched comfort to any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thomas |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.29 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 6.290 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Thomas |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.