Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Vail Leather Cocktail Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a tall, padded base and welt cording, the Vail cocktail ottoman is a perfect match to the Vail chair and a half, conversation sofa, and sectional. Concealed casters allow you to easily move this piece throughout the room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | Casters |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.90 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 8.900 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.