Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
2b00-69 Banks Swivel Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Banks boasts a sleek simple silhouette that makes it a great option to complement your living room, a reading nook, or a bedroom. This tight seat, tight back swivel chair can be dressed up or down to suit your style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Block foam, Attached |
| Seat | Sinuous wire with frame coil, block foam with poly fiber cap |
| Legs | Swivel base, integral part of frame |
| Pillow | 1 x 17” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillow |
Additional information
| Dimensions | 34 × 31 × 29 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Banks |
| Features | Swivel |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.