Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
2350-69 Alex Swivel Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
2350-69
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Fabric, Gray, Motion, Swivel
Description
England’s Alex swivel chair will soon become your favorite seat in the house. This oversized chair features a plush seat and loose pillow back. Cover it in your choice of over 400 fabrics and make it all yours!
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 48″ (121.9 cm) 48INH |
|---|---|
| Depth | 48″ (121.9 cm) 48INH |
| Height | 32″ (81.3 cm) 32INH |
| Seat Width | 48″ (121.9 cm) |
| Seat Depth | 33″ (83.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Pillows | 3 x 22” fiber fill |
| Optional upgrades | Frame Coil, feather blend pillows |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.