Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
1B00-33
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Gray, Motion, Power, Reclining, Swivel
Description
Not only is the Baldwin chair good looking, but it’s supremely comfortable too! This swivel recliner with a channel back has clean lines with its channel back and simple track arm.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Back | Webbing, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.