Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Blanchard Fabric Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The transitional design of the Blanchard Chair masters the mix of real style and real life. Right at home in the family room or a quiet bedroom corner. Ample, well-constructed cushions inspire rest and relaxation. Seat cushion is reversible to preserve cushion shape and extend fabric life. A bold square, tapered block leg offers a modern touch.
Product Details
| Collection | Blanchard |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 27.98 |
| Carton Weight | 102 lb |
| Product Weight | 102 lb |
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 41 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.