Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Bradstreet Fabric Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bradstreet’s slim arms paired with its winged back give it a sophisticated presence, while its refined scale makes it a practical addition to any-sized room. The plush seat cushion softens the silhouette and provides hours of comfortable seating. Upholster Bradstreet in two complementing fabrics for a fashion-forward look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bradstreet |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 21.31 |
| Carton Weight | 68 lb |
| Product Weight | 68 lb |
| Carton Volume | 21.310 |
| Carton Weight | 68.000 lb |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Bradstreet |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.