Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Bryant Leather Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushion. The arms and cushions are detailed with heavy-thread stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.41 |
| Carton Weight | 94 lb |
| Product Weight | 94 lb |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bryant |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.