Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
9950-71 Camden Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Camden chair is the perfect accent piece for any decor for both style and comfort reasons. Choose a contemporary fabric to create a fun look or a more traditional one to create a timeless classic. Either way, this casually styled chair which both swivels and glides to maximize comfort will complement your home. Take a look at Crosby for the same look in leather.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 30″ (76.2 cm) 30INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Status | Best Seller |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, ventilated, reversible, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Coil Cushion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.