Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Carson Leather Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Carson’s traditional frame provide support and comfort while curved, gathered stitching on the arm pads and nailhead trim offer a modern flair. Cozy up on Carson’s large seat and back cushion and be consumed by everlasting comfort.
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s), Heavy-Thread Stitching, Custom Wood Finish, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Bronze (Z) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 36.60 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
Additional information
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.