Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Cute Fabric Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sharp and understated, Cute delivers a contemporary style with just a hint of traditional flair. Slim arms and crisp architectural lines make this piece a timeless addition to any home. Its chic, welcoming silhouette will look clean and sophisticated for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Cute |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.10 |
| Carton Weight | 62 lb |
| Product Weight | 62 lb |
| Carton Volume | 19.100 |
| Carton Weight | 62.000 lb |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Cute |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.