Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Dawson Fabric Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The ultimate in en-vogue versatility, Dawson brings modern comfort that is adaptable to any space. This chair comes in an on-trend tight seat design, with a welt-trimmed, bullnose back cushion to seamlessly blend decadent comfort and on-trend flair. Luxury relaxation meets fashionable detailing with ultra plush track arms adorned with a welt trim. Melt into sophisticated style with Dawson.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 28.05 |
| Carton Weight | 86 lb |
| Product Weight | 86 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 28.050 |
| Carton Weight | 86.000 lb |
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 41 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.