Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Drew Fabric Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Fine details create a simple, sophisticated aesthetic with the Drew chair. Gently sloping arms are accentuated by a distinctive welt trim, adding a level of refinement to Drew’s transitional style, which feels equally at home in contemporary or more classic living spaces. Exceptional comfort is a given with generous seating space supported by a plush, boxed seat cushion and soft back cushion that are also removable and reversible for easy cleaning.
Product Details
| Collection | Drew |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 15.98 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.