Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Flex Gray Fabric Corner Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed for a lifetime of flexibility, the Flex corner chair creates a perfect spot to sit solo or can be combined with other Flex modular seating when it’s time to expand. Built with Blue Steel Spring technology and sustainable stain-resistant performance fabric, the Flex corner chair provides deep-seated, blissful comfort and long-lasting durability. And assembly is a breeze with a patented J-bracket “no-tool” method that takes minutes, rather than hours.
Product Details
| Collection | Flex |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 313-01, 313-02, and 313-40 |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 28.62 |
| Carton Weight | 138 lb |
| Product Weight | 138 lb |
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Flex |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.