Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Jakson Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enhance the enjoyment of your living room with the Jakson club chair. With its swivel base and petite scale you’re sure to have a comfortable place to sit. This collection also features a swivel chair, stationary chair, ottoman, and settee. Available in your choice of our fabulous fabrics with or without a nailhead trim. Check out Lillian in an all leather version or Cunningham for stripes and plaids.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 3.25”x2.75”x2.75” wood taper, screw-in |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.