Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Jewel Fabric Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Jewel chair brings a refined touch of contemporary style to any space. Its sculpted form and tailored upholstery create a statement that feels both polished and inviting. Plush cushioning offers exceptional comfort, while its balanced proportions make it an effortless addition to the room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jewel |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 28.440 |
| Carton Weight | 101.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 36 × 40 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.