Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Lottie Fabric Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Meet the new centerpiece to your living room, and your life, the Lottie chair. Lush, elevated comfort in an eye-catching silhouette, designed to look flawless from all angles. With a softly sloping silhouette, deep track arms to cradle you and a traditional skirt, this chair is a timeless luxury piece. Built to last for generations and upholstered in your choice of fabric, the Lottie chair is your new throne. Add some regal charm to your space, with the Lottie chair.
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Weight | 101 lb |
| Product Weight | 101 lb |
| Carton Volume | 22.82 |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.