Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Norwood Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple and sleek are words that come to mind when describing our Norwood collection. Characterized by it simple track arm, weltless cushions, and a pyramid leg, this style is a versatile as they come. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman as well as twin, full, and queen size sleepers.
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 3.25” x 2.88″ x 2.75” wood pyramid, screw-in |
| Dimensions | 38 × 33 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.