Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Sky Fabric Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax on the Sky chair. Featuring recessed legs, a low, deep profile and wide, contemporary track arms, the Sky chair offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with a removable, reversible seat and back cushion filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky chair to perfectly stand out or complement your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.50 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 24.500 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 43 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.