Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Stella Fabric Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The perfect elegant piece to accentuate your home, the picturesque petite roll arms of the Stella chair invite you in. Take a seat atop a removable and reversible cushion that is supported by our patented Blue Steel Spring system – backed by our lifetime guarantee. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, Stella is designed to last. The tight back and turned wood legs give this quaint chair a modern flair. Elevate your home with the chic style of Stella.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.10 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Carton Volume | 20.100 |
| Carton Weight | 72.000 lb |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 33 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.