Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
3700-71 Taylor Swivel Glider
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
3700-71
Category: Chairs
Tags: Chairs, Customizable, England Furniture, Glider, Gray, Motion, Swivel
Description
Looking for a chair that will work in any room of your home? Check out Taylor. Its swivel gliding base and plush seat offer supreme comfort while its clean lines and shapely arm create a sleek look.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | swivel base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.