Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Thomas Fabric Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience timeless appeal with a modern twist with the Thomas chair. Inspired by classic mid- century style and vintage Flexsteel designs, this refined chair features layered arms, round tapered legs and a bullnose cushion. Create the perfect style for your home with your choice of upholstery fabric. Sized for ultimate versatility, the Thomas chair brings casual sophistication and unmatched comfort to any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thomas |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.80 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 20.800 |
| Carton Weight | 81.000 lb |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Thomas |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.