Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Venture Fabric Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Venture has a dramatic and inspiring aesthetic with a classic rolled arm that flows into the plush, yet tailored back. A tall tapered leg adds a more contemporary element, and the refined scale makes it a practical choice for multiple living spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Venture |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.53 |
| Carton Weight | 78 lb |
| Product Weight | 78 lb |
| Carton Volume | 19.530 |
| Carton Weight | 78.000 lb |
Additional information
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Venture |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.