Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cozy up in the Zecliner Model 2 Power Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable cooling head pillow; padded arms; and waterfall chaise make the Zecliner a piece of unparalleled luxury. The hand wand control lets you customize your comfort, while Zero Gravity puts you in a state of weightlessness. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. Reliable performance fabric upholstery repels stains and spills, while being easy to clean. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 2 |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Removable Head Pillow, Heavy-Thread Stitching, Charging Ports Included, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 2 |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.