Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The generous padding and heavy-thread stitching detail of the Oscar power lift recliner with power headrest instantly grabs your attention and welcomes you to take a seat. Nailhead trim traces the edges of the arm fronts to highlight the welcoming silhouette, while an extended footrest provides additional leg rest space for taller users. Customize your sit with power recline and headrest that can be adjusted at the touch of a button. Power lift provides easy and safe assistance when getting in and out of the chair. Outfitted in a dark, molasses brown fabric, this recliner brings a leather look to your room with the softness and comfort of fabric.
Product Details
| Collection | Oscar |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Heavy-Duty Mechanism |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 629-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 22.765 |
| Carton Weight | 169.000 lb |
| Product Weight | 154.000 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 38 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Oscar |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.