Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Aria Fawn Leather Power Reclining Loveseat with Console
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this loveseat brings the pinnacle of relaxation to any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Product Details
| Collection | Aria |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), Console, Wireless Charging, Cup Holders, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 45.104 |
| Carton Weight | 278.000 lb |
| Product Weight | 27 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 75 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.